Compression Spring Music Wire, PK5, C01880220500M
  • Mfr # C01880220500M
  • Zoro # G001842897
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.022 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880220500M
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.022 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.28 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.08 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.19 in
Free Length
1/2 in
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.15 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
8.3 lb/in
Deflection @ Load
0.222 in