Compression Spring Music Wire, PK5, C01880231000M
  • Mfr # C01880231000M
  • Zoro # G901843215
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880231000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.53 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.5 lb
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.14 in
Free Length
1 in
Outside Diameter
0.19 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
7 lb/in
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.473 in