Compression Spring Music Wire, PK5, C01880230810M
  • Mfr # C01880230810M
  • Zoro # G701843033
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880230810M
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.42 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.44 lb
Inside Diameter
0.14 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.19 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
8.5 lb/in
Deflection @ Load
0.389 in