Compression Spring Music Wire, PK5, C01880231220M
  • Mfr # C01880231220M
  • Zoro # G601843126
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880231220M
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.57 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.11 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.14 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
5.1 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.649 in