Compression Spring Music Wire, PK5, C01880290690M
  • Mfr # C01880290690M
  • Zoro # G201843403
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.029 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880290690M
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.029 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.46 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
9.32 lb
Inside Diameter
0.13 in
Wire Diameter
0.03 in
Outside Diameter
0.19 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
27 lb/in
Deflection @ Load
0.232 in