Compression Spring Music Wire, PK5, C01880291880M
  • Mfr # C01880291880M
  • Zoro # G801843322
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.029 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880291880M
Overall Length
1 7/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.029 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
1.12 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
7.8 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.13 in
Free Length
1 7/8 in
Wire Diameter
0.03 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
8.3 lb/in
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
6.27 lb
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
6.27 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
0.756 in