Compression Spring Music Wire, PK5, C01880290690S
  • Mfr # C01880290690S
  • Zoro # G401844316
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.029 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880290690S
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.029 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.48 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
7.76 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.13 in
Outside Diameter
0.19 in
Wire Diameter
0.03 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
22.5 lb/in
Wire Type
Round
Finish
Plain
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.211 in