Compression Spring Music Wire, PK5, C01880292250S
  • Mfr # C01880292250S
  • Zoro # G801844268
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.029 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880292250S
Overall Length
2 1/4 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.029 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
1.43 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
5.62 lb
Inside Diameter
0.13 in
Outside Diameter
0.19 in
Free Length
2 1/4 in
Wire Diameter
0.03 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
5 lb/in
End Type
Closed, Ground
Load @ Solid (Lbs.)
4.12 lb
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.824 in