Compression Spring Music Wire, PK5, C01880291880S
  • Mfr # C01880291880S
  • Zoro # G601844239
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.029 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880291880S
Overall Length
1 7/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.029 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
1.19 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
6.5 lb
For Rod Size
Free Length
1 7/8 in
Wire Diameter
0.03 in
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.13 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
6.9 lb/in
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
4.74 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.685 in