Compression Spring Music Wire, PK5, C01880301630S
  • Mfr # C01880301630S
  • Zoro # G401844569
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880301630S
Overall Length
1 5/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
1.06 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
7.47 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.13 in
Wire Diameter
0.03 in
Outside Diameter
0.19 in
Free Length
1 5/8 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
9.2 lb/in
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.568 in