Compression Spring Music Wire, PK5, C01880302750S
  • Mfr # C01880302750S
  • Zoro # G201844561
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880302750S
Overall Length
2 3/4 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
1.83 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
7.79 lb
Wire Diameter
0.03 in
Free Length
2 3/4 in
Inside Diameter
0.13 in
Outside Diameter
0.19 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
5.7 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
5.2 lb
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.918 in