Compression Spring Music Wire, PK5, C01880301220S
  • Mfr # C01880301220S
  • Zoro # G801844596
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880301220S
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.83 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
8.13 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.13 in
Wire Diameter
0.03 in
Outside Diameter
0.19 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
13.3 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
5.2 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load (Lbs.)
5.2 lb
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.39 in