Compression Spring Music Wire, PK5, C02180100250M
  • Mfr # C02180100250M
  • Zoro # G201843489
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C02180100250M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1/4 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.07 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.15 lb
Free Length
1/4 in
Inside Diameter
0.2 in
Outside Diameter
0.22 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.01 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
1.2 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
0.178 in