Compression Spring Music Wire, PK5, C02180101250M
Mfr # C02180101250M
Zoro # G401843340
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
C02180101250M
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.28 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.13 lb
Outside Diameter
0.22 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.2 in
Wire Diameter
0.01 in