Compression Spring Music Wire, PK5, C02180100875M
  • Mfr # C02180100875M
  • Zoro # G101843466
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02180100875M
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.2 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.14 lb
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.2 in
Free Length
7/8 in
Outside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.01 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
0.3 lb/in
Load (Lbs.)
0.21 lb
Finish
Oil
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.674 in