Compression Spring Music Wire, PK5, C02180100250S
  • Mfr # C02180100250S
  • Zoro # G901844489
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02180100250S
Overall Length
1/4 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.07 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.12 lb
For Rod Size
Free Length
1/4 in
Wire Diameter
0.01 in
Inside Diameter
0.2 in
Outside Diameter
0.22 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1 lb/in
Load (Lbs.)
0.18 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.178 in