Compression Spring Music Wire, PK5, C02180101250S
  • Mfr # C02180101250S
  • Zoro # G101844609
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02180101250S
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.28 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.11 lb
Inside Diameter
0.2 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.22 in
Free Length
1 1/4 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.2 lb/in
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.974 in