Compression Spring Music Wire, PK5, C02180101500S
  • Mfr # C02180101500S
  • Zoro # G701844528
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02180101500S
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.33 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.11 lb
Outside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.01 in
Inside Diameter
0.2 in
Free Length
1 1/2 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.1 lb/in
Finish
Plain
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
0.17 lb
Deflection @ Load
1.173 in