Compression Spring Music Wire, PK5, C02190250500M
  • Mfr # C02190250500M
  • Zoro # G001844419
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.025 in
Large Outside Dia.
0.219 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02190250500M
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.025 in
Large Outside Dia.
0.219 in
Compressed Length
0.24 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.25 lb
Outside Diameter
0.22 in
Inside Diameter
0.17 in
Compatible Rod Size
Free Length
1/2 in
Wire Diameter
0.03 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
13 lb/in
Deflection @ Load
0.257 in