Compression Spring Music Wire, PK5, C03120160813S
  • Mfr # C03120160813S
  • Zoro # G301842238
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C03120160813S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.23 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.27 lb
For Rod Size
7/25 in
Outside Diameter
0.31 in
Inside Diameter
0.28 in
Compatible Rod Size
9/32 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.7 lb/in
Deflection @ Load
0.588 in