Compression Spring Music Wire, PK5, C03120160750S
  • Mfr # C03120160750S
  • Zoro # G901842164
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120160750S
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.21 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.27 lb
Free Length
3/4 in
Inside Diameter
0.28 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.31 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.7 lb/in
Finish
Plain
Load @ Solid (Lbs.)
0.39 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.539 in