Compression Spring Music Wire, PK5, C03120231250M
  • Mfr # C03120231250M
  • Zoro # G001845225
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C03120231250M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.47 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.84 lb
For Rod Size
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.31 in
Free Length
1 1/4 in
Inside Diameter
0.26 in
Wire Diameter
0.02 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
1.3 lb/in
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
1.05 lb
Load (Lbs.)
1.05 lb
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.78 in