Compression Spring Music Wire, PK5, C03120470500M
  • Mfr # C03120470500M
  • Zoro # G501842076
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120470500M
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.34 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
20.11 lb
For Rod Size
Compatible Rod Size
7/32 in
Wire Diameter
0.05 in
Outside Diameter
0.31 in
Free Length
1/2 in
Inside Diameter
0.22 in
Spring Rate
80.4 lb/in
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Load @ Solid (Lbs.)
12.69 lb
Load (Lbs.)
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.158 in