Compression Spring Music Wire, PK5, C03120471375M
  • Mfr # C03120471375M
  • Zoro # G401842435
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120471375M
Overall Length
1 3/8 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.88 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
17.52 lb
Outside Diameter
0.31 in
Inside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.05 in
Free Length
1 3/8 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
25.5 lb/in
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Finish
Oil
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
12.7 lb
Load (Lbs.)
12.7 lb
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.498 in