Compression Spring Music Wire, PK5, C03120470563M
  • Mfr # C03120470563M
  • Zoro # G701842098
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120470563M
Overall Length
9/16 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.38 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
19.64 lb
For Rod Size
Free Length
9/16 in
Compatible Rod Size
7/32 in
Inside Diameter
0.22 in
Outside Diameter
0.31 in
Wire Diameter
0.05 in
Spring Rate
69.8 lb/in
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.183 in