Compression Spring Music Wire, PK5, C03120470625M
  • Mfr # C03120470625M
  • Zoro # G601842075
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120470625M
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.42 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
19.22 lb
Compatible Rod Size
7/32 in
Inside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.05 in
Outside Diameter
0.31 in
Free Length
5/8 in
Spring Rate
61.5 lb/in
Item
Compression Spring
Finish
Oil
Load @ Solid (Lbs.)
12.7 lb
Deflection @ Load
0.206 in