Compression Spring Music Wire, PK5, C03120470375M
  • Mfr # C03120470375M
  • Zoro # G801841991
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120470375M
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.26 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
21.79 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.05 in
Outside Diameter
0.31 in
Free Length
3/8 in
Compatible Rod Size
7/32 in
Inside Diameter
0.22 in
Spring Rate
116.2 lb/in
Load (Lbs.)
13.08 lb
Load @ Solid (Lbs.)
Item
Compression Spring
Finish
Oil
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.113 in