Compression Spring Music Wire, PK5, C03120470625S
  • Mfr # C03120470625S
  • Zoro # G101843152
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C03120470625S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.42 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
16.01 lb
Free Length
5/8 in
Inside Diameter
0.22 in
Compatible Rod Size
7/32 in
Wire Diameter
0.05 in
Outside Diameter
0.31 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
51.2 lb/in
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.206 in