Compression Spring Music Wire, PK5, C03120470875S
  • Mfr # C03120470875S
  • Zoro # G601843218
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120470875S
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.6 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
14.11 lb
Outside Diameter
0.31 in
Wire Diameter
0.05 in
Free Length
7/8 in
Inside Diameter
0.22 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
32.3 lb/in
Load (Lbs.)
8.87 lb
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.275 in