Compression Spring Music Wire, PK5, C03120470375S
  • Mfr # C03120470375S
  • Zoro # G101843176
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120470375S
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.26 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
18.15 lb
Inside Diameter
0.22 in
Outside Diameter
0.31 in
Free Length
3/8 in
Compatible Rod Size
7/32 in
Wire Diameter
0.05 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
96.8 lb/in
Deflection @ Load
0.113 in