Compression Spring Music Wire, PK5, C03120470813S
  • Mfr # C03120470813S
  • Zoro # G501843172
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120470813S
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.56 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
14.16 lb
Inside Diameter
0.22 in
Free Length
Wire Diameter
0.05 in
Outside Diameter
0.31 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
34.8 lb/in
Deflection @ Load
0.251 in