Compression Spring Music Wire, PK5, C03120471375S
  • Mfr # C03120471375S
  • Zoro # G801842912
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120471375S
Overall Length
1 3/8 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.88 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
14.6 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.31 in
Wire Diameter
0.05 in
Inside Diameter
0.22 in
Free Length
1 3/8 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
21.2 lb/in
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.498 in