Compression Spring Music Wire, PK5, C03120470500S
  • Mfr # C03120470500S
  • Zoro # G701843194
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120470500S
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.34 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
16.75 lb
Free Length
1/2 in
Outside Diameter
0.31 in
Inside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.05 in
Compatible Rod Size
7/32 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
67 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
10.57 lb
End Type
Closed, Ground
Finish
Plain
Load (Lbs.)
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.158 in