Compression Spring Music Wire, PK5, C03120470875M
  • Mfr # C03120470875M
  • Zoro # G601842426
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120470875M
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.6 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
16.94 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.22 in
Free Length
7/8 in
Outside Diameter
0.31 in
Wire Diameter
0.05 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
38.7 lb/in
Load (Lbs.)
10.65 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.275 in