Compression Spring Music Wire, PK5, C03120471750S
  • Mfr # C03120471750S
  • Zoro # G301842801
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120471750S
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
1.11 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
14.37 lb
Wire Diameter
0.05 in
Free Length
1 3/4 in
Inside Diameter
0.22 in
Outside Diameter
0.31 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
16.4 lb/in
Deflection @ Load
0.644 in