Compression Spring Music Wire, PK5, C03120470938M
  • Mfr # C03120470938M
  • Zoro # G501842311
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120470938M
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.64 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
16.9 lb
Wire Diameter
0.05 in
Inside Diameter
0.22 in
Outside Diameter
0.31 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
36 lb/in
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.3 in