Compression Spring Music Wire, PK5, C03120471750M
  • Mfr # C03120471750M
  • Zoro # G301842290
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120471750M
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
1.11 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
17.26 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.22 in
Free Length
1 3/4 in
Wire Diameter
0.05 in
Outside Diameter
0.31 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
19.7 lb/in
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
12.7 lb
Finish
Oil
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load (Lbs.)
12.7 lb
Deflection @ Load
0.644 in