Compression Spring Music Wire, PK5, C03120472250S
  • Mfr # C03120472250S
  • Zoro # G801842738
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120472250S
Overall Length
2 1/4 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
1.41 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
14.19 lb
Free Length
2 1/4 in
Wire Diameter
0.05 in
Inside Diameter
0.22 in
Outside Diameter
0.31 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
12.6 lb/in
Deflection @ Load
0.838 in