Compression Spring Music Wire, PK5, C03120473000M
  • Mfr # C03120473000M
  • Zoro # G601842303
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120473000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
1.87 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
16.86 lb
Wire Diameter
0.05 in
Free Length
3 in
Outside Diameter
0.31 in
Inside Diameter
0.22 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
11.2 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
12.71 lb
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
Finish
Oil
Deflection @ Load
1.13 in