Compression Spring Music Wire, PK5, C03750322500S
  • Mfr # C03750322500S
  • Zoro # G301843266
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03750322500S
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.91 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.19 lb
Outside Diameter
0.38 in
Wire Diameter
0.03 in
Inside Diameter
0.32 in
Free Length
2 1/2 in
Spring Rate
1.7 lb/in
Finish
Plain
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load @ Solid (Lbs.)
2.78 lb
Wire Type
Round
Deflection @ Load
1.587 in