Compression Spring Music Wire, PK5, C03750351000S
  • Mfr # C03750351000S
  • Zoro # G801843377
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03750351000S
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.44 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.95 lb
Outside Diameter
0.38 in
Inside Diameter
0.31 in
Free Length
1 in
Wire Diameter
0.04 in
Spring Rate
5.9 lb/in
Load (Lbs.)
3.3 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.56 in