Compression Spring Music Wire, PK5, C03750351750S
  • Mfr # C03750351750S
  • Zoro # G401843258
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03750351750S
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.74 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.86 lb
Inside Diameter
0.31 in
Free Length
1 3/4 in
Outside Diameter
0.38 in
Wire Diameter
0.04 in
Spring Rate
3.3 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
3.3 lb
Load (Lbs.)
3.3 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
1.011 in