Compression Spring Music Wire, PK5, C03750351375S
  • Mfr # C03750351375S
  • Zoro # G301843372
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03750351375S
Overall Length
1 3/8 in
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.59 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.89 lb
Wire Diameter
0.04 in
Inside Diameter
0.31 in
Outside Diameter
0.38 in
Free Length
1 3/8 in
Spring Rate
4.2 lb/in
End Type
Closed, Ground
Load (Lbs.)
3.31 lb
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.786 in