Compression Spring Music Wire, PK5, C03750350688S
  • Mfr # C03750350688S
  • Zoro # G901843383
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03750350688S
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.32 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.05 lb
Outside Diameter
0.38 in
Free Length
Inside Diameter
0.31 in
Wire Diameter
0.04 in
Spring Rate
8.9 lb/in
Finish
Plain
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.372 in