Compression Spring Music Wire, PK5, C04370320875M
  • Mfr # C04370320875M
  • Zoro # G501842786
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04370320875M
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.29 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.51 lb
Outside Diameter
0.44 in
Free Length
7/8 in
Wire Diameter
0.03 in
Inside Diameter
0.38 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
5.7 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
3.34 lb
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.582 in