  • Mfr # B1312098
  • Zoro # G7825377
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.098 in
Overall Height
0.13 in
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B1312098
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.098 in
Overall Height
0.13 in
Max. Outside Dia.
1.312 in
Min. Inside Dia.
0.657 in
For Hole Size
1.313
For Rod Size
Inside Diameter - Minimum
0.66 in
Compatible Hole Diameter
Compatible Rod Size
Outside Diameter - Maximum
1.31 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.022 in