Compression Spring Music Wire, PK5, C04370321750S
  • Mfr # C04370321750S
  • Zoro # G401843487
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C04370321750S
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.54 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.01 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.03 in
Free Length
1 3/4 in
Outside Diameter
0.44 in
Inside Diameter
0.38 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
2.3 lb/in
End Type
Closed, Ground
Load (Lbs.)
2.78 lb
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Finish
Plain
Load @ Solid (Lbs.)
2.78 lb
Wire Type
Round
Deflection @ Load
1.209 in