Compression Spring Music Wire, PK5, C04370410875M
  • Mfr # C04370410875M
  • Zoro # G501842953
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.041 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C04370410875M
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.041 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.37 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
5.91 lb
Free Length
7/8 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.36 in
Wire Diameter
0.04 in
Outside Diameter
0.44 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
13.5 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load (Lbs.)
6.83 lb
Deflection @ Load
0.505 in