Compression Spring Music Wire, PK5, C04370412125M
  • Mfr # C04370412125M
  • Zoro # G901842829
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.041 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C04370412125M
Overall Length
2 1/8 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.041 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.8 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
5.93 lb
Wire Diameter
0.04 in
Free Length
2 1/8 in
Inside Diameter
0.36 in
Outside Diameter
0.44 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
5.6 lb/in
Load (Lbs.)
7.41 lb
Finish
Oil
Load @ Solid (Lbs.)
7.41 lb
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
1.328 in