Compression Spring Music Wire, PK5, C04370541500S
  • Mfr # C04370541500S
  • Zoro # G201843670
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04370541500S
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.81 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
13.19 lb
Free Length
1 1/2 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.33 in
Outside Diameter
0.44 in
Wire Diameter
0.05 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
17.6 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
12.22 lb
Load (Lbs.)
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.695 in